AKTUALNOŚCI - strona 4


Deutsche Rotschecken - niemiecki czerwony szek

Ptak został zaprezentowany w wersji wyjściowej w 2008 roku przez Jürgena De Friesa i jego należy uznać jako ojca kanarka Deutsche Rotschecken - niemiecki czerwony szek.
Tekst alternatywny Niektórzy hodowcy ptaków powiedzą: kolejna nowa rasa kanarka kształtnego, mamy ich już przecież wystarczającą ilość. Nie ma wiele już do poprawienia, niewiele da się już zmienić.
A jednak można odnieść równocześnie wrażenie, że są hodowcy którzy ciągle szukają czegoś nowego i właśnie pewna ich grupa poświęciła się z entuzjazmem tworzeniu nowej niemieckiej rasy.
Nowa rasa kanarków jest połączeniem kolorów i budowy zewnętrznej. Powstała z połączenia kanarków kolorowych czerwonych i czerwonych mozaik z glosterami.
Tym samym należy powiedzieć, że niemiecki czerwony szek może występować z koroną lub jako ptak z gładką głową. Rozmiar ptaka to 13 – 14 cm.
Korona powinna być okrągła z centralnym punktem w środku głowy, podobnie jak u glostera, ale nie zachodząca na oczy i nie zakrywająca krótkiego dzioba. Głowa ptaka bez korony ma być szeroka i mieć rozpoznawalne brwi.
Tekst alternatywny Korpus powinien być szeroki i silny, pierś zaokrąglona ale nie tak okrągła jak u glostera. Ogon dość długi, wizualnie pasujący do sylwetki ptaka. Upierzenie gładkie, przylegające do ciała.
A kolory? Podstawowym kolorem, niejako podkładem jest kolor czerwony. Czerwień w piórach musi być widoczna, pełna i wyraźna. Ptak powinien być wyraźnie srokaty, wymagana jest szekowatość w granicach od 1/3 do 2/3 powierzchni ciała.
    .....ciąg dalszy w dziale CIEKAWOSTKI


GIRALDILLO SEVILLANO - kanarek kędzierzawy z Hiszpanii

Juan Carlos Silva Rico jest członkiem hiszpańskiego stowarzyszenia ornitologicznego z Sevilli - hodowcą, który starał się wraz z grupą przyjaciół, aby uznano na całym świecie nową rasę kanarków kształtnych nazwaną Giraldillo Sevillano.
Tekst alternatywny Pierwszy „prototyp” Giraldillo trafił w ręce Silvy Rico jako podarunek od Francisco Cabrery, z nadzieją, że Rico będzie uczestniczył w jego dalszym tworzeniu. Tak też się stało. Ówczesny Giraldillo nie spełniał założeń jakie postawili sobie hodowcy, trzeba było więc wykonać olbrzymią pracę aby cel końcowy osiągnąć.
Tekst alternatywny Do budowy korony i długości ptaka został użyty kanarek fiorino, ale wygląd zewnętrzny, czyli postawę, jak i fryzury uzyskano za pomocą garbusa hiszpańskiego i garbusa włoskiego. W ten sposób nadano ptakowi finezyjnego wyglądu.
W gruncie rzeczy Giraldillo można określić jako kanarka podobnego do garbusa hiszpańskiego w jego ogólnym wyglądzie, ale znacznie mniejszego bardziej kędzierzawego.
Tekst alternatywny Nowa rasa cieszy się już uznaniem w Hiszpanii, gdyż w 2012 roku w Almerii uznana została oficjalnie na szczeblu krajowym. Potem była nieudana próba na Mistrzostwach Świata w Bari w roku 2014, która nie zniechęciła hodowców i nie zakończyła pracy nad rasą.
Giraldillo sevillano został pokazany w 2015 roku na Ornitologicznych Mistrzostwach Świata w Rosmalen i to była dobra decyzja. Według Pierre'a Groux, prezesa OMJ, Giraldillo miał "najlepszą prezentację nowej rasy w historii OMJ" !!!
    .....ciąg dalszy w dziale CIEKAWOSTKI


ROGETTO - mały kanarek kędzierzawy

Znany włoski, a w zasadzie florencki hodowca kanarków kształtnych Michele Del Prete jest twórcą i hodowcą nowej rasy kanarków, która została nazwana ROGETTO.
Tekst alternatywny Trzeba jednak zaznaczyć, że wiele konsultacji i porad w zakresie kształtowania nowej rasy uzyskał od swojego przyjaciela, profesora Umberto Zingoni (zmarł w 2012 roku) . Zresztą ci dwaj panowie są ojcami jakże popularnego, kształtowanego przez dekadę kanarka o nazwie FIORINO.
Niewiele osób wie, że nazwa fiorino powstała na cześć starożytnej monety miejskiej wybijanej we Florencji.
Poradami hodowlanymi, a przede wszystkim marketingiem zajął się kolejny pasjonat rogetto Francesco Rossini.
Wracając tymczasem do rogetto... nazwę kanarka Del Prete zaczerpnął od nazwy cieku wodnego, który przepływa przez miejscowość Lukka w Toskanii, gdzie Michele Del Prete spędził swoje dzieciństwo. Ciek (strumień) ten zawsze kojarzył się hodowcy z czymś małym, pełnym wdzięku i niejako w hołdzie dla niego nazwał Del Prete „wyprodukowanego” przez siebie kanarka rogetto.
Tekst alternatywny Rogetto jest kanarkiem kształtnym kędzierzawym, w zasadzie miniaturą AGI (kędzierzawy gigant włoski). Przez lata hodowli Del Prete utrwalał w hodowli tego ptaka dwie cechy: tendencję do małości oraz obfite, kędzierzawe upierzenie zbliżone do AGI. Ta praca z biegiem czasu nadała kanarkowi odpowiedni wygląd i kształt.
Rogetto w konsekwencji jest małym kanarkiem (maksymalnie 15 cm), z obfitym upierzeniem, maksymalnie rozwiniętym we wszystkich częściach ciała. Głowa ma przypominać wyglądem kompletny kaptur (chełm) lub kaptur częściowy czyli pióra, które przyjęły odpowiedni kształt i długość. Ogon ma być tak krótki, jak to tylko możliwe.
Szczegółowy opis kanarka kształtnego Rogetto znajduje się w opracowanym w kilku językach wzorcu, ze szczegółowymi rysunkami i opisami poszczególnych elementów ciała ptaka.
Rasa ta jest oficjalnie przyjęta i oceniana na konkursach we Włoskiej Federacji Ornitologicznej.
Trwają starania o przyjęcie tego ptaka do listy kanarków kształtnych w C.O.M.

Wyniki Ornitologicznych Mistrzostw Włoch - 2018

415 ROGETTO singoli
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11345 IT.DV71 ROSSINI Francesco 94
2° 11325 IT.33FV ROSATI Riccardo 93
3° 11228 IT.64EU BRUZZESE Isidoro 92

415+ ROGETTO stamm
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11701 IT.33FV ROSATI Riccardo 360


SALENTINO - kanarek z Salento

Salentino to kanarek kształtny uznawany we Włoszech od 2010 roku. „Twórcą” tej rasy jest p. Sergio Palma i jego przyjaciele, mieszkańcy z miejscowości (gminy) Salento we Włoszech. Miejscowość ta lezy w regionie Kampania, w prowincji Salerno.
Z nazwy miejscowości zaczerpnięto nazwę ptaka.
Tekst alternatywny Rasa powstała poprzez mieszanie ze sobą (w zasadzie bardziej z ciekawości niż zamierzonego celu) samców niemieckich z koroną i samic garbusów belgijskich.
Z tego związku powstało kilka młodych ptaków, które miały na tyle interesujące cechy, że rozpoczęto pracę nad ich utrzymaniem a nawet wzmocnieniem.
Ptaki te miały ciekawe koronki i wyraźne cechy garbusa belgijskiego. Dążono do tego aby potomstwo zachowało koronkę, a jednocześnie pozbyło się wszystkich innych cech kanarka niemieckiego z koronką i tylko takie egzemplarze przeznaczano do kojarzenia.
    .....ciąg dalszy w dziale CIEKAWOSTKI

BENACUS - kanarek oficjalnie oceniony na mistrzostwach Włoch

Na tegorocznych Ornitologicznych Mistrzostwach Włoch po raz pierwszy oficjalnie zostały ocenione kanaki kształtne nazwane BENACUS.
Tekst alternatywny Rasę tę ukształtował hodowca Pietro PELUSO. W roku 2009 rozpoczął on realizację projektu mającego na celu „wyprodukowanie” nowej rasy.
Materiałem, który posłużył temu celowi były samce garbusów hiszpańskich i samice garbusów belgijskich.
Tekst alternatywny Osiem lat pracy hodowlanej trzeba było aby w końcu pozyskać egzemplarze o pożądanym wyglądzie, zatwierdzonym przez włoską organizację F.O.I.
Pietro PELUSO doprowadził w końcu, kosztem wielu wyrzeczeń i wytężonej pracy, do wyhodowania 20 ptaków o takich samych cechach, zdolnych do rozmnażania się.
BENACUS ma co najmniej sześć różnic z jakąkolwiek inną rasą, która już istnieje.
Ptak został bardzo pozytywnie odebrany w środowisku włoskich hodowców i w chwili obecnej jest już dość szeroko rozpowszechniony we Włoszech.

    .....ciąg dalszy w dziale CIEKAWOSTKI


81 Ornitologiczne Mistrzostwa Polski rozpoczęte !!!

Tekst alternatywny
10 grudnia 2018 roku w czeladzkiej hali sportowej MOSiR zainaugurowane zostały 81 Ornitologiczne Mistrzostwa Polski. Ich organizatorem jest Polska Federacja Ornitologiczna.
Ptaki, po raz pierwszy w historii organizacji mistrzostw, oceni międzynarodowe gremium sędziów.
Zapewne kilku, a może kilkunastu członków naszego Klubu zgłosiło do konkursów swoje ptaki i z niecierpliwością czekać będzie na wyniki.
Wszystkim im życzymy tytułów Mistrzów Polski, wyróżnień i nagród.
Święto hodowców ptaków zrzeszonych w Polskiej Federacji Ornitologicznej oraz wystawców niezrzeszonych w PFO, którzy zgłosili ptaki do konkursów uważać należy za rozpoczęte.


XX Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2018

Tekst alternatywny Nagrodzeni hodowcy z p. Prezydent Polskiej Federacji Ornitologicznej.


XX Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2018

Co prawda wystawa kanarków kształtnych w Łaziskach Górnych jeszcze trwa, jutro wręczenie nagród, ale już dzisiaj w sobotę 27 października 2018 roku kilka statystyk z tegorocznej wystawy.
1. Kanarki kształtne oceniali sędziowie z Niemiec, którzy zaprosili nasze stowarzyszenie, a raczej członków naszego stowarzyszenia do wystawiania ptaków u siebie. Być może wyniknie z tego jakaś głębsza współpraca. Zarząd Klubu będzie nad tym pracował.
2. Kanarki do konkursów zgłosiło 34 wystawców ptaków.
3. Do konkursów zgłoszonych zostało 51 kolekcji kanarków kształtnych i 156 ptaków w pojedynkach. Razem stanowi to 360 ptaków.
4. Zdobywcą Pucharu Polski Kanarków Kształtnych oraz Pucharu Ueffinga został p. Wojciech Kościelniak.
5. Najwyżej ocenioną kolekcją kanarków ( 375 pkt.) została kolekcja glosterów gładkich zielonych szeków (ponad 50% melaniny), której właścicielem jest p. Wojciech Kościelniak.
6. Najwyżej ocenionym kanarkiem pojedynczym został gloster gładki zielony szek (ponad 50% melaniny), którego właścicielem jest p. Jacek Dybich.

Zdjęcia z tegorocznej wystawy znajdziecie Państwo na stronie facebookowej Klubu. Serdecznie zapraszamy do oglądania.


XX Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2018

Tekst alternatywny Niemieccy sędziowie wraz z ekipą wystawców ptaków na pamiątkowej fotce.
XX Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2018

Tekst alternatywny Dla wystawców ptaków, z okazji dwudziestej wystawy kanarków kształtnych, organizowanej przez Klub Hodowców Kanarków Kształtnych w Łaziskach Górnych, czekają drobne upominki.
Każdy z Was otrzyma opisaną papierową torbę, a w niej kalendarz ścienny na rok 2019, zeszyt lęgów ptaków na następny sezon hodowlany, długopis z klubowym nadrukiem oraz smycz ze specjalnie wykonanym identyfikatorem z napisem "WYSTAWCA PTAKÓW".
Członkowie Klubu, nie wystawiający ptaków, którzy obecni będą na wystawie otrzymają torby papierowe, długopisy, zeszyty lęgów ptaków, kalendarze na rok 2019 oraz smycze z identyfikatorami z napisem "CZŁONEK KHKK".
Wystawcom kanarków kształtnych życzymy wysokich ocen swoich pupili, dyplomów, pucharów i medali.


XX Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2018

Tekst alternatywny Dla hodowców, którzy będą wystawiali ptaki na XX PUCHARZE POLSKI KANARKÓW KSZTAŁTNYCH Klub wynegocjował 15% zniżki na noclegi ze śniadaniem w hotelu Modus w Łaziskach Górnych, ul. św. Jana Pawła II 10b.
Numery telefonów do recepcji hotelu Modus: 722 796 222 i 32 789 95 00.
Ilość miejsc noclegowych ograniczona.


XX Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2018

Tekst alternatywny Szanowni Państwo,
Klub Hodowców Kanarków Kształtnych zaprasza wszystkich hodowców kanarków kształtnych do czynnego uczestnictwa w jubileuszowej, dwudziestej wystawie.
Wasza przynależność organizacyjna nie ma dla nas znaczenia. Szczególnie miło będzie nam gościć wystawców, którzy bardzo często czynnie uczestniczą w organizowanych przez nasz Klub wystawach.
Na tę jubileuszową wystawę Klub zaprosił do oceny ptaków sędziów z niemieckiego związku DKB, uatrakcyjniając tym samym wystawę, a jednocześnie dając możliwość naszym sędziom na zaprezentowanie swoich kanarków. Ma to duże znaczenie w kontekście tegorocznych Ornitologicznych Mistrzostw Świata, które odbędą się w Holandii i na które (po sukcesie członków PFO w Cesenie) wielu z nas się z ptakami wybiera.
Wszystkie informacje dotyczące tegorocznej wystawy kanarków kształtnych oraz formularz zgłoszenia ptaków znajduje się w dziale WYSTAWY !!!

Ptaki do konkursów przyjmuje Tomek Balcarek na skrzynkę pocztową:
Sprawozdanie z zebrania członków Klubu

Zebranie członków KHKK odbyło sie w niedzielę 02 września 2018 roku w MDK w Łaziskach Górnych.
Omówiono sprawy związane z organizacją XX Pucharu Polski Kanarków Kształtnych. Dopracowano regulamin konkursu i wystawy, rozdzielono prace pomiędzy członków Klubu, obecnych na zebraniu.
W związku ze znikomym zainteresowaniem wystawców w dwóch poprzednich latach, zrezygnowano z organizacji konkursu pod nazwą Przegląd Hodowli Ptaków Członków KHKK. Tym samym do tegorocznych konkursów przyjmowane bedą tylko kanarki kształtne.
Raz jeszcze zapraszamy do zgłaszania ptaków do konkursów przez wszystkich hodowców kanarków kształtnych, niezależnie od przynależności organizacyjnej.


Decyzja w sprawie zakupu obrączek na rok 2019 - pierwszy termin !!!.

W związku z wyznaczonym przez Radę PFO na 30 września 2018 roku terminem składania pierwszego zamówienia na obrączki na rok 2019 przez stowarzyszenia członkowskie PFO, Zarząd KHKK zobowiązuje swoich członków do składania zamówień na obrączki do dnia 25 września 2018 roku.
Zamówienia złożone po tej dacie zostaną zrealizowane w następnym terminie.
Zamówienia przyjmuje skarbnik KHKK p. Anna Krasoń.
Wpłaty za zamówione obrączki należy dokonywać na konto KHKK.
Nr konta bankowgo: ING Bank Śląski 24 1050 1634 1000 0090 7370 5940

Ceny na rok 2019 nie uległy zmianie i kształtują się następująco:
- 2 - 4,5 (mm) = 0.95 zł
- 5 - 6,5 (mm)= 1.10 zł
- 7 - 7,5 (mm)= 1.45 zł
- 8 - 11 (mm) = 2.30 zł
- 8 - 18 (mm) nierdzewne = 3.40 zł


81 Ornitologiczne Mistrzostwa Polski ogłoszone !!!

Tekst alternatywny 15 sierpnia 2018 roku ukazał się plakat ogłaszający termin tegorocznych 81 Ornitologicznych Mistrzostw Polski. Wydaje się, że niezmiernie ważną informają dla potencjalnych wystawców ptaków jest ta o zagranicznych sędziach zaproszonych do oceny ptaków.
Rzecz jest o tyle ważna, że tegoroczne Ornitologiczne Mistrzostwa Świata odbędą się w Holandii, a tam wybiera się spora grupa hodowców zrzeszonych w PFO. Warto więc skonfrontować oceny ptaków na kilku wystawach ocenianych przez sędziów z różnych krajów zrzeszonych w C.O.M.
Niecierpliwie czekać będziemy na kolejne informacje dotyczące Mistrzostw organizowanych przez Polską Federację Ornitologiczną.

p.s. W tym roku ptaki na XX Pucharze Polski Kanarków Kształtnych oceniać będą sędziowie z niemieckiego DKB.


Strona 1, 2, 3, 5, 6


Siedziba
Czasopisma


Handel


Stowarzyszenia PFO


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2015. Zaprojektowane przez Mateusza Zygadło
Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.