AKTUALNOŚCI - strona 3


Co nieco o kanarkach kędzierzawych padewskich


1. Historia powstania rasy "kędzierzawy padewski" (padovano)

Około 1700 roku w Holandii powstały pierwsze fryzowane kanarki. Stąd, w tamtym okresie wywodziły się praktycznie wszystkie fryzowane rasy, a zatem także w jakimś stopniu i te, które poprzez różne późniejsze kojarzenia wzięły udział w "wyprodukowaniu" kanarka kędzierzawego padewskiego.
Około 1930 r. w Lombardii dokonano kojarzeń kilku ras kanarków, co doprowadziło do powstania kanarka mediolańskiego białego.
Tekst alternatywny Niestety ten kanarek gdzieś zniknął, widać nie spotkał się z sympatią hodowców. W tym czasie wykonano również kilka innych krzyżowań, w celu stworzenia kanarków fryzowanych z koronką.
Pierwszym we Włoszech, który wykonał te krzyżowania, był hodowca Zanovello z Padwy. Z tej pracy powstał kanarek nazwany kędzierzawym padewskim. Nazwa ptaka wzięła się z nazwy miejscowości w której kanarek powstał.
Niektórzy hodowcy twierdzą, że padewski powstał z kojarzenia kanarków kędzierzawych mediolańskich białych z kanarkami angielskimi (lankeszer, krested, norwik). Niestety, Zanovello nigdy nie ujawnił drogi powstania swojego kanarka, ani nie wspomniał o tym w testamencie.

  .....ciąg dalszy w dziale CIEKAWOSTKI


Tekst alternatywny Niech w tym trudnym czasie nie opuszcza Was i Wasze rodziny dobry humor.
Przyjdzie jeszcze czas, że znowu spotykać się będziemy na konkursach i wystawach ptaków,
znowu odwiedzać się będziemy w naszych domach,
znowu będziemy się cieszyli i zapewne doceniali, że możemy być razem.
Poprzyjcie to wyczekiwanie dobrymi lęgami, abyśmy jesienią mogli pokazać piękne ptaki i uśmiechnięte buzie.
Dbajcie o siebie !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy członkom naszego Klubu, ich najbliższym oraz wszystkim hodowcom ptaków dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności.


Zakup obrączek na rok 2020 - trzeci termin !!!

Rada PFO ustaliła termin trzeciego zamówienia na obrączki na rok 2020. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejnych terminów już nie będzie, warto zatem uzupełnić braki obrączek w swoich hodowlach i złożyć odpowiednio duże zamówienie.
Zarząd KHKK zobowiązuje swoich członków do składania zamówień na obrączki do dnia 14 kwietnia 2020 roku.
Zamówienia złożone po tej dacie nie zostaną zrealizowane.
Zamówienia SMS-em na nr telefonu 602 521 587 przyjmuje skarbnik KHKK p. Anna Krasoń. Przy zamawianiu podać proszę ilość obrączek i rozmiar.
Wpłaty za zamówione obrączki należy dokonywać na konto KHKK.
Nr konta bankowgo: ING Bank Śląski 24 1050 1634 1000 0090 7370 5940

  Wszystko o obrączkach w dziale OBRĄCZKI

I Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 1999 !!!

Chciałoby się zaśpiewać pierwsze wersy piosenki "Czy Ty jeszcze pamiętasz....", bo przecież było to już dawno. Pierwszy Puchar Polski Kanarków Kształtnych odbył się w Łaziskach Górnych 24 października 1999 roku, czyli dwa lata przed tym, jak miasto to stało się siedzibą Klubu.
Poniżej udostępniamy Państwu skan orginalnego katalogu, wydanego po tej pierwszej wystawie. Dzisiaj orginał ma niewielu hodowców kanarków kształtnych i jest on dla nich zapewne bardzo cenny.
Obecnie w obróbce jest film z tej naszej pierwszej wystawy i jak tylko uda się z niego pozyskać ciekawy materiał to umieścimy go na klubowej stronie internetowej.
Tymczasem poświęćcie Państwo chwilę czasu na analizę katalogu i zapomnijcie na chwilę o tym co dzieje się wokół nas.

Katalog - I PPKK Łaziska Górne 1999 - wersja.pdf ------ do pobrania tutaj


Trzeci termin zamawiania obrączek na rok 2020 odwołany !!!

Szanowni hodowcy

W związku z panującą Pandemią Koronowirusa Rada PFO wstrzymuje marcowy termin zamawiania obrączek do odwołania.


Zwyczajne Walne Zebranie Członków KHKK ODWOŁANE !!!!!

Zwyczajne Walne Zebranie Członków KHKK, które miało odbyć się 15 marca 2020 roku (niedziela) w restauracji "Dom przyjęć okolicznościowych" w Łaziskach Górnych, ul. Spokojna 14 A ze względu na sytuację epidemiczną panującą w kraju zostaje odwołane.


Zwyczajne Walne Zebranie Członków KHKK

Prezes Klubu serdecznie zaprasza na Zwyczajne Walne Zebranie Członków KHKK.
Zebranie odbędzie się 15 marca 2020 roku (niedziela) w restauracji "Dom przyjęć okolicznościowych" w Łaziskach Górnych, ul. Spokojna 14 A.
Rozpoczęcie Zebrania o godz. 12.00

Zawiadomienie o Zebraniu oraz proponowany porządek obrad został wysłany członkom Klubu listownie.

W tym roku przypada 30 rocznica powstania naszego stowarzyszenia, którą zamierzamy w godny sposób uczcić. Prosimy członków Klubu o zgłaszanie propozycji akcentujących jubileusz. Propozycje można zgłaszać prezesowi Klubu, lub przedstawić na Walnym Zebraniu Członków Klubu.

Ze względu na konieczność rezerwacji miejsc w restauracji oraz koszty posiłków, uprzejmie prosimy każdego z członków Klubu o telefoniczne potwierdzenie obecności na Zebraniu pod numerem 602 521 587.


Gloster Canary Club Italiano

Dla porządku, we Włoszech zarejestrowane są dwa kluby hodowców glosterów. Jeden z nich - Italian Gloster Society jest ściśle związany z angielską organizacją IGBA. W związku z tym w zgłoszeniach ptaków do konkursów przyjęto klasy wystawowe zaczerpnięte, czy też opracowane w IGBA. Działająca w Polsce przy PZHKiPE sekcja Tylko Glostery też opiera się na angielskiej organizacji i organizuje konkursy na jej modłę. Niestety, nie jest ona w strukturach Polskiej Federacji Ornitologicznej.
  .....ciąg dalszy w dziale CIEKAWOSTKI


Kanarek rodem z Iranu ???

Czyżby szykował się za niedługo debiut zupełnie nowej rasy kanarka kształtnego ???
Tekst alternatywny Najwyraźniej coraz odważniejszymi krokami zbliża się do nas kanarek kształtny rodem z Iranu.
Póki co nie został on przedstawiony oficjalnie, tym samym nie rozpoczęła się procedura czy chociażby próba rejestracji ptaka, ale w swoim kraju ojczystym jest już dość popularny. Tekst alternatywny O ile wiadomo, bo pewności co do tego nie ma żadnej, kanarek "irański" (tak go na razie nazwijmy) powstał w procesie kojarzenia lankeszera z kanarkiem berneńskim.
Istotną cechą ptaka jest jego wielkość, która powinna wynosić 22 - 23 cm. ale to co jest zdumiewające u tej rasy to ogólny wygląd zewnętrzny.
  .....ciąg dalszy w dziale CIEKAWOSTKI


Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy.........

Zarząd i członkowie Klubu Hodowców Kanarków Kształtnych serdecznie dziękują wszystkim osobom, z panią Prezydent PFO na czele, za determinację i pracę włożoną w organizację wyjazdu ptaków hodowców zrzeszonych w stowarzyszeniach członkowskich PFO na Ornitologiczne Mistrzostwa Świata do Portugalii.
Dziękujemy za godne reprezentowanie i promowanie naszej organizacji na kongresie C.O.M. i innych spotkaniach, które odbyły się podczas trwania mistrzostw.


Informacje z naszej federacji

W poczet członków naszej federacji (PFO) przyjęte zostało kolejne stowarzyszenie hodowców i to nie tylko ptaków ale również gołębi rasowych, drobiu ozdobnego i zwierząt futerkowych.
Oficjalna nazwa stowarzyszenia brzmi: "Stowarzyszenie Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego, Ptaków Egzotycznych i Zwierząt Futerkowych w Miejskiej Górce".
Jest to już 25 stowarzyszenie będące w strukturach naszej federacji !!!!!
Członkom stowarzyszenia z Miejskiej Górki życzymy sukcesów hodowlanych i organizacyjnych.

Członkiem PFO zostało też "Mieleckie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych" mające swoją siedzibę w Mielcu.
Członkom stowarzyszenia z Mielca życzymy prężnego działania oraz sukcesów hodowlanych w kraju i poza jego granicami .

Na Ornitologicznych Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Portugalii polscy wystawcy zrzeszeni w PFO zdobyli sześć medali, w tym dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe.
Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów hodowlanych.
Na tychże mistrzostwach ocenione zostały między innymi polskie kanarki kształtne, zgłoszone przez dwóch wystawców.
Kanarka irlandzkiego zgłosił p. Tymoteusz Pruchniewski. Ptak uzyskał ocenę 89 pkt.
Kanarki niemieckie z koroną - lipochromowe zgłosił p. Zbigniew Król uzyskując oceny 88 i 89 pkt.
Kanarka niemieckiego z koroną - melaninowy zgłosił p. Zbigniew Król uzyskując ocenę 88 pkt.
Dziękujemy serdecznie w/w hodowcom za reprezentowanie kanarków kształtnych na MŚ.


Zakup obrączek na rok 2020 - drugi termin !!!

W związku z wyznaczonym przez Radę PFO na 30 stycznia 2020 roku terminem składania drugiego zamówienia na obrączki na rok 2020 przez stowarzyszenia członkowskie PFO, Zarząd KHKK zobowiązuje swoich członków do składania zamówień na obrączki do dnia 25 stycznia 2020 roku.
Zamówienia złożone po tej dacie zostaną zrealizowane w trzecim terminie.
Zamówienia SMS-em na nr telefonu 602 521 587 przyjmuje skarbnik KHKK p. Anna Krasoń. Przy zamawianiu podać proszę ilość obrączek i rozmiar.
Wpłaty za zamówione obrączki należy dokonywać na konto KHKK.
Nr konta bankowgo: ING Bank Śląski 24 1050 1634 1000 0090 7370 5940

  Wszystko o obrączkach w dziale OBRĄCZKI

Informacje dla hodowców kanarków kształtnych

W dziale WYSTAWY (na drugiej stronie) umieszczony został katalog z XXI Pucharu Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2019.
W dziale WYSTAWY - STATYSTYKA umieszczone zostały uaktualnione o tegoroczną wystawę dane statystyczne dotyczące ptaków, wystawców i sędziów.
Statystyki są prowadzone od pierwszej wystawy kanarków kształtnych zorganizowanej w Łaziskach Górnych,
czyli od roku 1999.

Życzymy miłej lektury.


Relacja z XXI Pucharu Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2019

W dniach 24-27 października 2019 roku Klub Hodowców Kanarków Kształtnych organizował XXI Puchar Polski Kanarków Kształtnych. Tekst alternatywny Wystawa odbyła się jak co roku w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych.
24 października tj. w czwartek od godziny 10.00 odbyło się przyjmowanie ptaków na wystawę. Zgłosiło się 36 hodowców z całej Polski, w tym czterech z Łazisk Górnych: Dorota i Adam Kliczek, Wojciech Kościelniak i Alfred Spyra.
Tekst alternatywny Wystawcy przekazali domoceny 378 ptaków, w tym 46 kolekcji i 194 pojedynczych ptaków.
W piątek 25 października od godziny 8.00 rozpoczęła się ocena ptaków, którą przeprowadzało trzech polskich sędziów: Gabriel Zawadzki, Kazimierz Gandurski i Ryszard Jakubczyk.
Około godziny 17.00 zakończyła się ocena ptaków i wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku.
W sobotę 26 października od godziny 9.00 została otwarta wystawa i giełda ptaków dla zwiedzających. Chętni mogli nie tylko oglądać ale także zakupić kanarki.
W niedzielę o godzinie 12.00 odbyła się ceremonia wręczenia nagród, którą poprowadzili Andrzej i Anna Krasoń. Tekst alternatywny Na początku zostały rozdane nagrody dzieciom, które brały udział w konkursie plastycznym organizowanym przez nasz Klub pt.: „Mój przyjaciel ptak”, a była to już jego XVI edycja.
Kilka słów na temat konkursu: Udział w nim wzięły dzieci z łaziskich przedszkoli a prace oceniała pani dyrektor MDK wspólnie z panią plastyk. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych: do lat 4, 5 i 6 a nagrodzonych zostało osiemnaścioro dzieci.
Następnie zostały rozdane nagrody hodowcom. W kategorii Puchar Klubowy wręczono 23 puchary. W kategorii Najlepszy Ptak Pojedynczy wręczono 34 medale.
Tekst alternatywny Zdobywcą Pucharu Ueffinga został Wiesław Rozynek - 650 punktów.
Zdobywcą Pucharu Polski został Wojciech Kościelniak - 1118 punktów.
Wszyscy uczestnicy wystawy otrzymali od Klubu upominki.
Podsumowując cały konkurs przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim hodowcom, sponsorom i przyjaciołom Klubu Hodowców Kanarków Kształtnych.


XXI Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2019

Zarząd KHKK serdecznie dziękuje hodowcom, którzy zgłosili do konkursów ptaki oraz osobom, które w czasie trwania wystawy aktywnie uczystniczyły w pracach na rzecz Klubu.

Tekst alternatywny
Zapraszamy na wystawę za rok.


XXI Puchar Polski Kanarków Kształtnych - Łaziska Górne 2019

Tekst alternatywny
01 września 2019 roku w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych odbyło się zebranie członków KHKK.
Tematem przewodnim były zagadnienia związane z organizacją kolejnego Pucharu Polski Kanarków Kształtnych.
Wystawa odbędzie się (tak jak wcześniej ustalono) w terminie: 24 - 27 października 2019 roku w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych.
Regulamin wystawy, regulamin przyznawania nagród i klasy wystawowe zostały ustalone i zatwierdzone Uchwałą nr 1/2019/ZK.

Uchwała nr 1/2019/ZK
z zebrania członków KHKK z dnia 01 września 2019 roku


Zgłoszenie ptaków do konkursów - wersja pdf.

Zgłoszenie ptaków do konkursów - wersja doc.


Zakup obrączek na rok 2020 - pierwszy termin !!!

W związku z wyznaczonym przez Radę PFO na 30 września 2019 roku terminem składania pierwszego zamówienia na obrączki na rok 2020 przez stowarzyszenia członkowskie PFO, Zarząd KHKK zobowiązuje swoich członków do składania zamówień na obrączki do dnia 25 września 2019 roku.
Zamówienia złożone po tej dacie zostaną zrealizowane w drugim terminie.
Zamówienia SMS-em na nr telefonu 602 521 587 przyjmuje skarbnik KHKK p. Anna Krasoń. Przy zamawianiu podać proszę ilość obrączek i rozmiar.
Wpłaty za zamówione obrączki należy dokonywać na konto KHKK.
Nr konta bankowgo: ING Bank Śląski 24 1050 1634 1000 0090 7370 5940

  Wszystko o obrączkach w dziale OBRĄCZKI

Zebranie członków KHKK

Zarząd KHKK zwołuje na dzień 01 września 2019 roku zebranie członków Klubu.
Zebranie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych.
Rozpoczęcie zebrania zaplanowano na godzinę 11.00.
Prezes KHKK serdecznie zaprasza do udziału w zebraniu wszystkich członków Klubu.


Strona 1, 2, 4, 5, 6


Siedziba
Czasopisma


Handel


Stowarzyszenia PFO


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2015. Zaprojektowane przez Mateusza Zygadło
Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.