CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA KANARKÓW KSZTAŁTNYCH - strona 2


Gloster Canary Club Italiano

Dla porządku, we Włoszech zarejestrowane są dwa kluby hodowców glosterów. Jeden z nich - Italian Gloster Society jest ściśle związany z angielską organizacją IGBA. W związku z tym w zgłoszeniach ptaków do konkursów przyjęto klasy wystawowe zaczerpnięte, czy też opracowane w IGBA. Działająca w Polsce przy PZHKiPE sekcja Tylko Glostery też opiera się na angielskiej organizacji i organizuje konkursy na jej modłę. Niestety, nie jest ona w strukturach Polskiej Federacji Ornitologicznej.
Tekst alternatywny Dla przypomnienia dodać należy, że pierwszy i drugi konkurs glosterów ocenianych wg standardów IGBA odbył się nie gdzie indziej tylko w Łaziskach Górnych.
Szkoda, że zaprzestano jego organizacji w tym miejscu i być może nadszedł już czas, żeby konkurs przywrócić.
Drugim włoskim klubem zrzeszającym hodowców glosterów jest Gloster Canary Club Italiano mający swoją siedzibę w miejscowości Silvi Marina (region Abruzja, prowincja Terano).
W niniejszym artykule zamieszczone zostały karty ocen dla glosterów, stosowane w Gloster Canary Club Italiano.
Jak można zauważyć, w kartach ocen zachowane zostały poszczególne elementy wyglądu oceniane u glosterów, aczkolwiek dla każdego z nich stosuje się ciekawą interpretację.
Sędzia ocenia np. głowę (zaznaczając krzyżykiem odpowiednie pole) jako np.: doskonałą (O - ottino), dobrą (B - buono), dostateczną (S - sufficiente) czy też nie dostateczną (I - insufficiente).
Tak też jest z innymi ocenianymi elementami wyglądu glostera.

Tekst alternatywny Co ciekawe, sędzia za żaden oceniany element nie wpisuje do karty punktów. Jedynie ocena końcowa zostaje wpisana w pole "punkty" (punti). Znaczy to ni mniej ni więcej, że sędzia ocenił ptaka bez podliczania punktów, bo przecież takowych do karty nie wpisał. Można zatem powiedzieć, że ptak oceniony został tzw. systemem pucharowym. Zachowana jednakże została zasada poinformowania właścicela ptaka co do wartości poszczególnych elementów budowy ptaka.
Tak więc właściciel wie, że oceniony gloster ma np. doskonałą głowę, ale nogi już tylko "sufficiente".
Twórca kart ocen obowiązujących w tym włoskim klubie nie zapomniał o tym, że gloster może być z koroną lub konsort, ale też i o tym, że może to być samiec (M - maschio) lub samica (F - femminile).
Tekst alternatywny Sędzia też ma możliwość do wpisania paru uwag od siebie w miejscu "note", ale nie tylko. Pomiędzy szkicami ptaków znajduje się napis, który zachęca sędziego do zaznaczenia strzałką i skomentowania zaznaczonej części ciała ptaka. Sędziowie często na czerwono piszą krótkie komentarze, nie trzymając się przy tym estetyki. Dla właściciela ptaka estetyka karty ocen nie jest ważna, ważna jest ocena i krzyżyki postawione w kratkach przy poszczególnych elementach budowy ptaka.
Czy karta ocen stosowana w tym włoskim klubie, jak również sposób oceniania glosterów byłyby u nas do przyjęcia ?
Co prawda, jako stowarzyszenie, jesteśmy członkiem PFO a zatem i O.M.J. więc dotyczą nas standardy obowiązujące w w/w organizacjach, niemniej moglibyśmy sobie może pozwolić (za zgodą PFO) na eksperyment , który być może przyciągnąłby do nas jeszcze większą ilość hodowców glosterów, a przy tym sam konkurs byłby może ciekawszy ?
Pytanie kierujemy do hodowców glosterów i od nich to oczekujemy odpowiedzi na wyżej zadane pytanie. Mile widziane są równocześnie propozycje i pomysły w tym temacie.


Kanarek rodem z Iranu ???

Czyżby szykował się za niedługo debiut zupełnie nowej rasy kanarka kształtnego ???
Tekst alternatywny Najwyraźniej coraz odważniejszymi krokami zbliża się do nas kanarek kształtny rodem z Iranu.
Póki co nie został on przedstawiony oficjalnie, tym samym nie rozpoczęła się procedura czy chociażby próba rejestracji ptaka, ale w swoim kraju ojczystym jest już dość popularny. Tekst alternatywny O ile wiadomo, bo pewności co do tego nie ma żadnej, kanarek "irański" (tak go na razie nazwijmy) powstał w procesie kojarzenia lankeszera z kanarkiem berneńskim.
Istotną cechą ptaka jest jego wielkość, która powinna wynosić 22 - 23 cm. ale to co jest zdumiewające u tej rasy to ogólny wygląd zewnętrzny.
Tekst alternatywny Kanarek "irański" wygląda jakby był bardzo zaniedbany, źle wypierzony.
Jeden z zagranicznych hodowców opisując "irańskiego" określił wygląd zewnętrzny ptaka tak: ptak zrujnowany.
Ciekawe...jak będzie wyglądał a raczej co zostanie zapisane w standardzie kanarka "irańskiego" oczywiście zakładając, że ptak ten zostanie zauważony przez szersze grono hodowców kanarków kształtnych.
Chciałoby się zobaczyć kilka tych kanarków na żywo, wtedy być może okazało by się, że można w nich zobaczyć to coś, co powoduje zauroczenie. Tym samym ten nie za bardzo poukładany wygląd zewnętrzny w rzeczywistości jest swego rodzaju pięknem, które trzeba udoskonalać poprzez pracę hodowlaną, tworząc jeszcze bardziej nie uporządkowanym.
Śmieszny, a zarazem ciekawy wywód. Prawda ?

Z życia hodowców wzięte.......

W roku 2005 kilku hodowców z naszego klubu pojechało na zagraniczną wystawę.
W pewnym momencie zatrzymali się przed klatkami w których umieszczone były garbusy włoskie.
Jeden z kolegów zadał nagle pytanie: co fajnego jest w tych kanarkach, że ludzie je hodują ?
Bardzo szybko otrzymał odpowiedź: "bo one są tak szpetne, że aż fajne".


Deutsche Rotschecken - niemiecki czerwony szek

Ptak został zaprezentowany w wersji wyjściowej w 2008 roku przez Jürgena De Friesa i jego należy uznać jako ojca kanarka Deutsche Rotschecken - niemiecki czerwony szek.
Tekst alternatywny Niektórzy hodowcy ptaków powiedzą: kolejna nowa rasa kanarka kształtnego, mamy ich już przecież wystarczającą ilość. Nie ma wiele już do poprawienia, niewiele da się już zmienić.
A jednak można odnieść równocześnie wrażenie, że są hodowcy którzy ciągle szukają czegoś nowego i właśnie pewna ich grupa poświęciła się z entuzjazmem tworzeniu nowej niemieckiej rasy.
Nowa rasa kanarków jest połączeniem kolorów i budowy zewnętrznej. Powstała z połączenia kanarków kolorowych czerwonych i czerwonych mozaik z glosterami.
Tym samym należy powiedzieć, że niemiecki czerwony szek może występować z koroną lub jako ptak z gładką głową. Rozmiar ptaka to 13 – 14 cm.
Korona powinna być okrągła z centralnym punktem w środku głowy, podobnie jak u glostera, ale nie zachodząca na oczy i nie zakrywająca krótkiego dzioba. Głowa ptaka bez korony ma być szeroka i mieć rozpoznawalne brwi.
Tekst alternatywny Korpus powinien być szeroki i silny, pierś zaokrąglona ale nie tak okrągła jak u glostera. Ogon dość długi, wizualnie pasujący do sylwetki ptaka. Upierzenie gładkie, przylegające do ciała.
A kolory? Podstawowym kolorem, niejako podkładem jest kolor czerwony. Czerwień w piórach musi być widoczna, pełna i wyraźna. Ptak powinien być wyraźnie srokaty, wymagana jest szekowatość w granicach od 1/3 do 2/3 powierzchni ciała. Ze względu na lepszy kontrast jest ona dopuszczalna tylko w kolorze czarnym i brązowym. Rozłożenie szekowatości jest dowolne.
Szczegółowy opis ptaka znaleźć można na niemieckiej stronie internetowej, poświęconej hodowli tego ptaka: https://deutsche-rotschecken.jimdo.com z której pobrane zostały zdjęcia do artykułu.
Niemiecki czerwony szek został pokazany na Ornitologicznych Mistrzostwach Niemiec w Bad Salzluflen w roku 2016 i 2017.
W ramach tzw. drugiej procedury uznawania w grudniu 2018 roku odbyła się kolejna prezentacja Niemieckiego czerwonego szeka na Ornitologicznych Mistrzostwach Niemiec. Ciekawe, jak dalej potoczą się losy tego ptaszka.
Czy znajdzie on uznanie ekspertów z O.M.J. i czy zawita do polskich hodowli, a może już jest ?


GIRALDILLO SEVILLANO - kanarek kędzierzawy z Hiszpanii

Juan Carlos Silva Rico jest członkiem hiszpańskiego stowarzyszenia ornitologicznego z Sevilli - hodowcą, który starał się wraz z grupą przyjaciół, aby uznano na całym świecie nową rasę kanarków kształtnych nazwaną Giraldillo Sevillano.
Tekst alternatywny Pierwszy „prototyp” Giraldillo trafił w ręce Silvy Rico jako podarunek od Francisco Cabrery, z nadzieją, że Rico będzie uczestniczył w jego dalszym tworzeniu. Tak też się stało. Ówczesny Giraldillo nie spełniał założeń jakie postawili sobie hodowcy, trzeba było więc wykonać olbrzymią pracę aby cel końcowy osiągnąć.
Tekst alternatywny Do budowy korony i długości ptaka został użyty kanarek fiorino, ale wygląd zewnętrzny, czyli postawę, jak i fryzury uzyskano za pomocą garbusa hiszpańskiego i garbusa włoskiego. W ten sposób nadano ptakowi finezyjnego wyglądu.
W gruncie rzeczy Giraldillo można określić jako kanarka podobnego do garbusa hiszpańskiego w jego ogólnym wyglądzie, ale znacznie mniejszego bardziej kędzierzawego.
Tekst alternatywny Nowa rasa cieszy się już uznaniem w Hiszpanii, gdyż w 2012 roku w Almerii uznana została oficjalnie na szczeblu krajowym. Potem była nieudana próba na Mistrzostwach Świata w Bari w roku 2014, która nie zniechęciła hodowców i nie zakończyła pracy nad rasą.
Giraldillo sevillano został pokazany w 2015 roku na Ornitologicznych Mistrzostwach Świata w Rosmalen i to była dobra decyzja. Według Pierre'a Groux, prezesa OMJ, Giraldillo miał "najlepszą prezentację nowej rasy w historii OMJ" !!!
W następnych latach giraldillo sevillano był oficjalnie zgłaszany do konkursów na Ornitologicznych Mistrzostwach Świata, a przy tym podzielony został na klasy wystawowe.
Tekst alternatywny W roku 2018 można było zobaczyć kanarki kędzierzawe giraldillo sevillano między innymi na Ornitologicznych Mistrzostwach Włoch, Hiszpanii i na Mistrzostwach Świata w Zwolle.
Wyniki ze Zwolle pokazuje powyżej zamieszczona tabela.


ROGETTO - mały kanarek kędzierzawy

Znany włoski, a w zasadzie florencki hodowca kanarków kształtnych Michele Del Prete jest twórcą i hodowcą nowej rasy kanarków, która została nazwana ROGETTO.
Tekst alternatywny Trzeba jednak zaznaczyć, że wiele konsultacji i porad w zakresie kształtowania nowej rasy uzyskał od swojego przyjaciela, profesora Umberto Zingoni (zmarł w 2012 roku) . Zresztą ci dwaj panowie są ojcami jakże popularnego, kształtowanego przez dekadę kanarka o nazwie FIORINO.
Niewiele osób wie, że nazwa fiorino powstała na cześć starożytnej monety miejskiej wybijanej we Florencji.
Poradami hodowlanymi, a przede wszystkim marketingiem zajął się kolejny pasjonat rogetto Francesco Rossini.
Wracając tymczasem do rogetto... nazwę kanarka Del Prete zaczerpnął od nazwy cieku wodnego, który przepływa przez miejscowość Lukka w Toskanii, gdzie Michele Del Prete spędził swoje dzieciństwo. Ciek (strumień) ten zawsze kojarzył się hodowcy z czymś małym, pełnym wdzięku i niejako w hołdzie dla niego nazwał Del Prete „wyprodukowanego” przez siebie kanarka rogetto.
Tekst alternatywny Rogetto jest kanarkiem kształtnym kędzierzawym, w zasadzie miniaturą AGI (kędzierzawy gigant włoski). Przez lata hodowli Del Prete utrwalał w hodowli tego ptaka dwie cechy: tendencję do małości oraz obfite, kędzierzawe upierzenie zbliżone do AGI. Ta praca z biegiem czasu nadała kanarkowi odpowiedni wygląd i kształt.
Rogetto w konsekwencji jest małym kanarkiem (maksymalnie 15 cm), z obfitym upierzeniem, maksymalnie rozwiniętym we wszystkich częściach ciała. Głowa ma przypominać wyglądem kompletny kaptur (chełm) lub kaptur częściowy czyli pióra, które przyjęły odpowiedni kształt i długość. Ogon ma być tak krótki, jak to tylko możliwe.
Szczegółowy opis kanarka kształtnego Rogetto znajduje się w opracowanym w kilku językach wzorcu, ze szczegółowymi rysunkami i opisami poszczegółnych elementów ciała ptaka.
Rasa ta jest oficjalnie przyjęta i oceniana na konkursach we Włoskiej Federacji Ornitologicznej.
Trwają starania o przyjęcie tego ptaka do listy kanarków kształtnych w C.O.M.

Wyniki Ornitologicznych Mistrzostw Włoch - 2018

415 ROGETTO singoli
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11345 IT.DV71 ROSSINI Francesco 94
2° 11325 IT.33FV ROSATI Riccardo 93
3° 11228 IT.64EU BRUZZESE Isidoro 92

415+ ROGETTO stamm
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11701 IT.33FV ROSATI Riccardo 360


SALENTINO - kanarek z Salento

Salentino to kanarek kształtny uznawany we Włoszech od 2010 roku. „Twórcą” tej rasy jest p. Sergio Palma i jego przyjaciele, mieszkańcy z miejscowości (gminy) Salento we Włoszech. Miejscowość ta lezy w regionie Kampania, w prowincji Salerno.
Z nazwy miejscowości zaczerpnięto nazwę ptaka.
Tekst alternatywny Rasa powstała poprzez mieszanie ze sobą (w zasadzie bardziej z ciekawości niż zamierzonego celu) samców niemieckich z koroną i samic garbusów belgijskich.
Z tego związku powstało kilka młodych ptaków, które miały na tyle interesujące cechy, że rozpoczęto pracę nad ich utrzymaniem a nawet wzmocnieniem.
Ptaki te miały ciekawe koronki i wyraźne cechy garbusa belgijskiego. Dążono do tego aby potomstwo zachowało koronkę, a jednocześnie pozbyło się wszystkich innych cech kanarka niemieckiego z koronką i tylko takie egzemplarze przeznaczano do kojarzenia.
Dzięki wieloletniej selekcji udało się doprowadzić do sytuacji w której wszystkie młode ptaki są do siebie podobne w wyglądzie.
Salentino jest jedną z nowych ras kanarków kształtnych o unikalnych cechach, które odróżniają ją wyraźnie od wszystkich innych ras.

Wyniki z tegorocznych Ornitologicznych Mistrzostw Włoch:

545 SALENTINO CIUFFATO singoli
Giudice: PASSERI ANTONIO

1° 12497 IT.251T PALMA Sergio 92
2° 12498 IT.251T PALMA Sergio 91
3° 12455 IT.RH71 MIGLIETTA Vi orio 90

546 SALENTINO TESTA LISCIA singoli
Giudice: PASSERI ANTONIO

1° 12500 IT.251T PALMA Sergio 92
2° 12502 IT.251T PALMA Sergio 91
3° 12457 IT.RH71 MIGLIETTA Vi orio 90


BENACUS - kanarek oficjalnie oceniony na mistrzostwach Włoch

Na tegorocznych Ornitologicznych Mistrzostwach Włoch po raz pierwszy oficjalnie zostały ocenione kanaki kształtne nazwane BENACUS.
Tekst alternatywny Rasę tę ukształtował hodowca Pietro PELUSO. W roku 2009 rozpoczął on realizację projektu mającego na celu „wyprodukowanie” nowej rasy.
Materiałem, który posłużył temu celowi były samce garbusów hiszpańskich i samice garbusów belgijskich.
Tekst alternatywny Osiem lat pracy hodowlanej trzeba było aby w końcu pozyskać egzemplarze o pożądanym wyglądzie, zatwierdzonym przez włoską organizację F.O.I.
Pietro PELUSO doprowadził w końcu, kosztem wielu wyrzeczeń i wytężonej pracy, do wyhodowania 20 ptaków o takich samych cechach, zdolnych do rozmnażania się.
BENACUS ma co najmniej sześć różnic z jakąkolwiek inną rasą, która już istnieje.
Ptak został bardzo pozytywnie odebrany w środowisku włoskich hodowców i w chwili obecnej jest już dość szeroko rozpowszechniony we Włoszech.

Tekst alternatywny Wyniki konkursowe z tegorocznych Mistrzostw Włoch:

429 BENACUS T.L. singoli
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11919 IT.XX25 PELUSO Pietro 93
2° 11920 IT.XX25 PELUSO Pietro 92
3° 11940 IT.597T CAVALIERE Antonio 91

430 BENACUS T.C. singoli
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11927 IT.XX25 PELUSO Pietro 92
2° 11913 IT.09UL GIULIANI Fabrizio 91
3° 11929 IT.XX25 PELUSO Pietro 90


  1. AKTUALNOŚCI - strona 1
  2. CIEKAWOSTKI - strona 1

Siedziba
Czasopisma


Handel


Stowarzyszenia PFO


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2015. Zaprojektowane przez Mateusza Zygadło
Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.